Męska i damska biżuteria wymaga odpowiedniej pielęgnacji, chcemy bowiem aby została z nami jak najdłużej niezależnie od tego, czy jest to srebrna i złota biżuteria czy też sztuczna. Podpowiadamy, jak przedłużyć trwałość biżuterii niezależnie od tego z jakich materiałów została wykonana.
Aby przedłużyć trwałość biżuterii nie wystarczy pervol, żeby kolory pozostały takie jak w dniu zakupu. Jeżeli odpowiednio o nią nie zadbamy, już od momentu zakupu to mocno odczujemy swój błąd.
Co zrobić, aby przedłużyć trwałość biżuterii ?
O tym jak pielęgnować biżuterię pisaliśmy w poprzednim artykule (link). Tym razem podpowiadamy jak przedłużyć jej trwałość. Oczywiście odpowiednia pielęgnacja w dużej mierze ma wpływ na wygląd naszych ulubionych kolczyków, bransoletek i innych błyskowej, ale to nie wszystko... To jak przechowujemy i jak uzyskujemy naszą biżuterię w 80 procentach odpowiada za jej wygląd. Idąc nieco dalej zwróćmy uwagę na to, jakich produktów używamy do jej pielęgnacji. W sieci można znaleźć wiele wskazówek, jak przedłużyć trwałość biżuterii począwszy od tego, że zczerniałe srebro powinniśmy czyścić roztworem wody z solą. Nic bardziej mylnego, ponieważ możemy zarysować nasze ulubione błyskotki. Tak więc, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalistycznych, dostępnych u jubilera środków chemicznych, aniżeli próba "naprawy na własną rękę".
Nie jesteśmy w stanie zapobiec temu, że nasza biżuteria z czasem zczernieje i straci swój blask. Wynika to z tego, że wykonana jest z materiałów, które wchodzą w reakcje chemiczne z wilgotnym powietrzem oraz ze skórą. Złoto w mniejszym, a sztuczne błyskotki w większym stopniu - ale przecież nie będziemy trzymać naszej biżuterii non stop w szkatułce. Zakładajmy ją więc zawsze wtedy, gdy tylko mamy ochotę, ale jednocześnie od czasu do czasu przetrzyjmy delikatną szmatką nasiąkniętą preparatami do czyszczenia biżuterii.
Pamiętajmy o tym, że czyszczenie preparatami jubilerskimi powinno odbywać się w rękawiczkach chroniących dłonie oraz w przewiewnym pomieszczeniu. Podczas czyszczenia wydzielany jest bowiem siarkowodór, który może mieć niekorzystny wpływ na nasz organizm. Choć tylko w niewielkim stężeniu, warto przedsięwziąć wszelkie środki ostrożności.