Jak czyścić biżuterię ?

Bransoletki damskie podobnie jak inne elementy naszej ulubionej biżuterii wymagają regularnego czyszczenia, aby jak najdłużej zachowały swój piękny wygląd. Nieodpowiednia pielęgnacja może jednak im zaszkodzić. Podpowiadamy jak czyścić biżuterię i czego unikać ?

Czy biżuterię można czyścić wodą ?

Niezależnie, czy mamy do czynienia z damską czy też męską biżuterią pamiętajmy: biżuteria nie lubi wody. Oznacza to, że jeżeli chcemy jak najdłużej zachować jej piękny wygląd zdejmujmy ją nawet przed każdym myciem rąk. Również bransoletki z kamieniami mogą w trakcie takich zabiegów ulec uszkodzeniom mechanicznym, a srebrne elementy mogą czernieć.

Biżuteria nie lubi chemii

Żadna biżuteria nie lubi chemii i środków czyszczących. Również kosmetyki mogą ją uszkodzić. I tak np. spryskiwanie nadgarstków ulubionymi perfumami, gdy na ręce mamy bransoletkę z kamieniami może sprawić, że powstaną na niej nieefektywne i trudne do usunięcia przebarwienia. Zanim założymy naszą ulubioną biżuterię poczekajmy jak wchłoną się wszystkie kosmetyki, które na siebie założymy.

Nigdy nie śpij w biżuterii

Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło nam się spać w biżuterii, lepiej nie powtarzajmy tego błędu. Długie kolczyki czy też bransoletki z zawieszkami mogą ulec uszkodzeniom mechanicznym, mogą się zgnieść czy też zerwać.

Jak czyścić biżuterię ?

Na rynku dostępne są specjalne preparaty do czyszczenia biżuterii, z których warto korzystać, aby zachować ich piękny wygląd przez długie lata. Można także użyć specjalnych ściereczek dostępnych w sklepach. To rozwiązania najprostsze a jednocześnie bezpieczne. Jeżeli jednak z jakiś powodów nie mamy specjalnych środków do czyszczenia biżuterii, a potrzebujemy jej na „już” możemy wypróbować jeden ze sprawdzonych, domowych sposobów, w tym celu do czyszczenia można użyć:

Odpowiednie przechowywanie biżuterii

Regularna pielęgnacja biżuterii na nic się zda jeżeli nie będziemy jej odpowiednio przechowywać. Bransoletki damskie, naszyjniki, kolczyki itp. nie lubią światła słonecznego, dlatego warto przechowywać je w specjalnych pudełkach. Ich zakup sprawi, że nie narazimy naszej ulubionej biżuterii na działanie kurzu i promieni słonecznych.

Autor: Caviallo